Allpool on ülevaade minu loetavatest ja loetud kursustest.
MMO5580 Digitaalsed muutused / Digital transformation
Lühikirjeldus: Kursus tutvustab digitaliseerimise võimalusi, et ettevõte suudaks töötada kiiremini, vähendada kulusid, ühendades ettevõtte protsessid ja ressursid. Üks fookustest on tehisintellekti teemal. Kursuse käigus omandame ülevaate, kuidas digitaliseerimise lahendusi rakendada organisatsiooni erinevatel tasemetel ning erinevates majandusvaldkondades. Kursusega arendame ka oskusi digirakenduste valimiseks ja seeläbi efektiivsete äriprotsesside kavandamiseks ning realiseerimiseks.
Kursuse teemad: Sissejuhatus digitaalsetesse muudatustesse, digitaliseerimise aktuaalsus, majanduslikud trendid; Digimuudatuste raamistikud, erinevad näited; Tehisintellekti ülesehitus; Digitaalse ettevõtte ehitamine ja arendamine, praktilised näited; Digimuutused ettevõtetes ja töö valdkonnas: trendid ja nende mõju; Virtuaalsed assistendid äri teenistuses; Algoritmid ja mudelid; Tehisintellekti meetodid; Kognitiivsed tehnoloogiad, asjade internet (IoT); Kriitiline pilk digimuutustele ja tehisintellektile; Äriprotsesside digitaliseerimine, automatiseerimine, modelleerimine & simulatsioon; Tehisintellekti kasutusjuhtumid; Digitaalsete muudatustega toimetulek; Digilahenduste eetika: Eelarvamused, õiglus ja läbipaistvus, Ettevõtte sotsiaalne vastutus; Seadusandlikud aspektid: Andmekaitse määrused (GDPR), EL-i tehisintellekti seadus, Intellektuaalomand (IP) tehisintellektis.
Kursust loetakse nii eesti kui inglise keeles (eraldi rühmad)
Maht: kontaktõpe 64 ak.t.
Sihtrühm: Juhtimine ja turundus (TATM) magistri õppekava üliõpilased
Toimumisaeg: alates 2021 kevadsemester
Toimumiskoht: Tallinna Tehnikaülikool
Kursuse etugi Moodles (kursuse deklareerinud tudengitele)
Kursuse ainekaart õppeinfosüsteemis (ÕIS)
MMT5790 Tarkvaratehnoloogiad / Software technologies
Lühikirjeldus: Kursus annab ülevaate tarkvaratehnoloogiate rakendamisest, tellimisest ja haldamisest organisatsioonis ning kirjeldada infosüsteemidega seonduvaid sotsiaalseid, eetilisi, majanduslikke ja juriidilisi aspekte. Kurusel räägitakse infosüsteemidest ja spetsiifilisemalt tarkvarasüsteemidest. Tuuakse esile seos tarkvara ja ettevõtete eesmärkide vahel. Käsitletakse tarkvaraprojektide juhtimist. Puudutamata ei jää ka tarkvaraga kaasnevad sotsiaalsed ning eetilised aspektid. Vaatame läbi tarkvara peamised arhitektuurivariandid, andmebaasid ja turvalisuse.
Kursuse teemad: IT süsteemid, Tarkvaratehnoloogiad; ETL (extract transform load); Andmehaldus- Andmete olulisus AI-süsteemides, Andmeallikad
Andmete kogumine, Andmete kvaliteet, Andmete puhastamine ja eeltöötlemine, Andmete päritolu ja jälgitavus; IT projektid ja nende juhtimine; Tarkvara peamised arhitektuurivariandid; Pilveteenused; Cloud computing, Edge computing; Küberturvalisus; Andmebaasid; Semantiline veeb; Graafandmebaasid; IT tehnoloogiad turunduses; Äriprotsesside juhtimise tehnoloogiad; Veebilehtede tehnoloogiad; UI/UX; Sotsiaalsed ja eetilised aspektid; Seadusandlikud aspektid.
Maht: kontaktõpe 64 ak.t.
Sihtrühm: Juhtimine ja turundus (TATM) magistri õppekava üliõpilased
Toimumisaeg: alates 2023 kevadsemester
Toimumiskoht: Tallinna Tehnikaülikool
Kursuse etugi Moodles (kursuse deklareerinud tudengitele)
Kursuse ainekaart õppeinfosüsteemis (ÕIS)
MMO5540 Äritehisintellekt / Business artificial intelligence
Lühikirjeldus: Äritehisintellekti kursus tutvustab AI põhimõisteid ja selle rakendusi kaasaegses ärikeskkonnas. Kursus käsitleb AI strateegiat, juhtimist ja tõhususe hindamist, pakkudes ülevaadet AI projektide elutsüklist ja inimfaktori rollist. Osalejad õpivad erinevaid masinõppe meetodeid, loomuliku keele töötlemist ning suuri keelemudeleid ja multimodaalseid mudeleid. Lisaks keskendutakse AI rakendustele andmeanalüüsis, personalijuhtimises, operatsioonide juhtimises ja otsustugisüsteemides. Kursus pakub nii teoreetilisi teadmisi kui ka praktilisi oskusi, mis aitavad AI-d ärivajadusteks tõhusalt kasutada.
Kursuse teemad: I ALUSED, 1. Sissejuhatus: AI arengute äriperspektiivid; AI olulisus kaasaegses äris; AI rakenduste tüübid: Kitsas AI vs Üldine AI. 2. AI-keskne ettevõte: AI ökosüsteem; AI strateegia väljatöötamine ettevõttele; AI kasutamine äriotsuste tegemisel. II AI JUHTIMINE, 3. AI projektide juhtimine: AI projektide metoodikad; AI projektide meeskondade loomine; AI elutsüklid uurimisest tootmiseni; Riskijuhtimine: riskide tuvastamine ja maandamine AI projektides. 4. Inimtegurid ja AI: Inimtöötajad töötavad koos AIga; AI kui ülemus; Töötajate tootlikkuse suurendamine AIga. 5. AI lahenduste tõhususe mõõtmine: Ettevõtte AI-valmisoleku ja küpsuse hindamine; AI mõju kasutajatele: töötajatele ja klientidele; AI tõhususe hindamine. III MEETODID, 6. Masinõppe meetodid äritegevuses: Ansambelõppe tehnikad; Ülekandeõpe; Föderaalõpe; Juhendatud õpe; Juhendamata õpe; Stiimulõpe; Süvaõpe; Peamised algoritmid: Regressioon, Klassifitseerimine, Klasterdamine. 7. Loomuliku keele töötlemise (NLP) ärirakendused: NLP meetodid-Kõnetuvastus, Kõnesüntees, Teksti kaevandamine, Tekstitöötlus, Vestlusrobotid ja virtuaalsed assistendid (VA). 8. Suured keelemudelid ja suured multimodaalsed mudelid: Suured keelemudelid (LLM-id); Suured multimodaalsed mudelid (LMM-id). 9. Ennustavad mudelid: Ennustav modelleerimine; Regressioonianalüüs; Aegread ja prognoosimine; Hindamismõõdikud; Mudeli valideerimine. IV RAKENDUSED, 10. Andmeanalüüsi rakendused: Automatiseeritud andmeanalüüs; Andmete visualiseerimine; Automatiseeritud aruandlus. 11. AI ärirakendused: AI inimressurssides, sealhulgas värbamine, talentide hankimine, töötajate soorituse analüüs ja tagasisidestamine; AI operatsioonide juhtimises; Otsustugisüsteemid (DSS); Robotiline protsesside automatiseerimine (RPA).
Maht: kontaktõpe 64 ak.t.
Sihtrühm: Juhtimine ja turundus (TATM) magistri õppekava üliõpilased; mikrokraadiõppurid
Toimumisaeg: alates 2026 kevadsemester
Toimumiskoht: Tallinna Tehnikaülikool
Kursuse etugi Moodles (pole veel kättesaadav)
Kursuse ainekaart õppeinfosüsteemis (ÕIS)
Varasemalt loetud kursused
Allolevalt ülevaade minu varasematest kursustest, mida enam ei loeta.
Tehisintellekti (AI) rakendamine erinevates majandussektorites
Lühikirjeldus: Kursus keskendus tehisintellekti rakendamisega seotud võtmeteguritele, sh 1) ülevaade erinevatele majandusvaldkondadele mõeldud AI lahendustest, 2) AI lahendused erinevatel tegevusastmetel, n masin, osakond, ettevõtte jm, 2) edukalt rakendatud AI-lahenduste juhtumite analüüsid, 3) potentsiaalsed kasutusnäited erinevates tegevustest erinevates ettevõtetes.
Kursuse teemad: AI põhimõisted ja alused; AI rakendamine äris; Klienditeeninduse filtrid; Pettuste tuvastamine; Rikete prognoosimine tootmises, teeninduses; Paindlik juhtimine tootmises, teeninduses; Massiivne monitooring; Väike- ja keskmise suurusega ettevõtete infotehnoloogiaga seotud riskid; Suurte ettevõtete infotehnoloogiaga seotud riskid; Chatbotid, Autobotid, virtuaalsed assistendid; Klienditeenindajate töökoormuse vähendamine; Kliendisuhete hoidmine; Müügikampaniate korraldamine; Täppissuunatud müük; Tarbijakäitumise prognoosimine; Digitaalse kliendi hanketööriistad; Analüütilised tööriistad; Uue personali värbamine, spetsiifiliste oskuste sihtimine; Seadusandluse aspektid AI rakendamisel; Administratiivsete kulutuste ja ajakulu vähendamine; Otsustugisüsteemid; Riskide hindamine; Tootlikkuse monitoorimine ja tõstmine tootmises, teeninduses, kontoris; Ohutuskorraldus, riskikäitumise monitoorimine; Inimtegurid ja turvaline AI.
Maht: 72 ak.t.
Tellija: Haridus- ja teadusministeerium
Sihtrühm: ettevõtjad, ärispetsialistid
Grupi suurus: 58
Toimumisaeg: 26.10-16.12.2021
Toimumiskoht: Tallinn
Tehisintellekti(AI) tööriistad ettevõtete tööprotsesside optimeerimiseks digipöörde teostamisel
Lühikirjeldus: Kursus varustas osalejad teadmiste ja praktiliste oskustega, kuidas tehisintelekti (AI) tööriistu rakendada organisatsiooni erinevatel tasemetel ning protsessides. Õpiti organisatsiooni, ettevõtte ja tegevuse seisukohast valima ettevõttele jõukohaseid AI tööriistu ja hindama nende efektiivsust võrreldes traditsiooniliste, manuaalsete või mitte-AI lahendustega.
Kursuse teemad: Tehisintellektiga seotud väljakutsed ja riskid; Äriprotsesside optimeerimine AI tööriistade abil – tegevuskulude vähendamine, läbilaskevõime suurendamine, efektiivsuse tõstmine; Inimese ja masina koostöö, tööpartnerlus ja turvaline AI; AI õiguslikud küsimused, millega ettevõte peab arvestama; AI tööriistad ettevõtte teenistuses, sealhulgas, aga mitte piiritletud alljärgnevaga: Asjade interneti (IoT) seadmed massiivses monitooringus; Virtuaalsed assistendid klienditeeninduses; Virtuaalsed assistendid töötajate koolitamisel ja juhendamisel; Sisuloometööriistad; Sisuanalüütika tööriistad; Loomuliku kõnetöötluse (NLP) tööriistad; Ennustav analüütika; Ettevõtte tegevusnäitajate prognoosimine; Graaf-andmebaasid ja teadmusgraafikud; Otsustugitööriistad ja automatiseeritud otsustussüsteemid.
Maht: 68 ak.t.
Tellija: Haridus- ja teadusministeerium
Sihtrühm: ettevõtjad, ärispetsialistid
Grupi suurus: 58
Toimus: 23.01-27.03.2023
Toimumiskoht: Tallinn
AI-tööriistad, mis hõlbustavad ettevõtete kontoritööd
Lühikirjeldus: Koolitus andis ülevaate AI-tööriistadest, mida ettevõtted saavad kasutada igapäevases kontoritöös. Käsitleti AI tööriistade kasutamist klienditeeninduses ja riskihindamises, kasutades näiteks GPTforSheets&Docs ja Riskihindamine GPTforsheets tööriistu. Samuti uuriti virtuaalassistentide ja virtuaalagendite kasutamist, mis muudavad ettevõtete töötajate töö efektiivsemaks ja asendavad inimtöötajaid. Koolitusel vaadeldi AI tööriistade rakendamist turunduses, müügis, finantsanalüüsis ja töötajate koolitamisel, kasutades OpenAI Playground assistenti ja pistikprogrammi Aginsi.
Kursuse teemad: AI-revolutsiooni poolt põhjustatud muutused majanduses, sh ettevõtluses. Viimaste aastate läbimurdelised AI tehnoloogiad. AI meetodid, millele AI tööriistad tuginevad. Virtuaalassistendid, mis muudavad ettevõtete töötajate töö efektiivsemaks. Virtuaalagendid, mis asendavad inimtöötajat ja teevad töö tema eest ära. Millist tööd teevad tulevikus masinad ja milline roll jääb inimestele. AI tööriistade kasutamine, turunduses, müügis, klienditeeninduses, fInantsanalüüsis, riskihindamisel ning töötajate koolitamisel.
Maht: 12 ak.t.
Tellija: Eesti Maaülikool
Sihtrühm: Lõuna-Eesti ettevõtjad, ärispetsialistid
Grupi suurus: ~50
Toimus: 22-23.01.2024
Toimumiskoht: Tartu
AI tööriistad uurimistöö tegemisel akadeemilistele töötajatele ja üliõpilastele
Lühikirjeldus: Koolitus andis ülevaate AI-tööriistadest, mida akadeemilise töö tegijad, sh tudengid saaksid kasutada igapäevaselt oma teadus- ja uurimistöös. Need tööriistad võimaldavad akadeemilise töö tegijatel teha igapäevaseid toimetusi oluliselt efektiivsemalt, võimaldades töölõikude automatiseerimist, materjalide läbitöötamist jm. Uued tööriistad on teinud võimalikuks tõsta oluliselt akadeemilise töö kvaliteeti, sh 1) suutes läbi analüüsida palju suuremal hulgal materjali, 2) koostades kiiremini kirjatöid ning 3) formeerides ideid uudsete lahenduste väljatöötamisel.
Kursuse teemad: AI-revolutsiooni poolt põhjustatud muutused teaduses ja õppetöös. Õppetöö ja teadustöö kontseptsiooni muutumine. Viimaste aastate läbimurdelised AI tehnoloogiad. Millist tööd teevad ülikoolides tulevikus masinad ja milline roll jääb inimestele. Virtuaalassistendid, mis muudavad töö efektiivsemaks. Virtuaalagendid, mis teevad töö meie eest ära. AI meetodid, millele AI tööriistad tuginevad. Eetilised ja õiguslikud aspektid AI kasutamisel. AI tööriistade kasutamine: uurimistöö kavandamisel, kirjanduse ülevaate tegemisel, metoodika väljatöötamisel, uute lahenduste väljatöötamisel ja tulemuste tõlgendamisel.
Maht: 12 ak.t.
Tellija: Eesti Maaülikool
Sihtrühm: akadeemilised töötajad ja üliõpilased
Grupi suurus: ~30
Toimus: 09-10-04.2024
Toimumiskoht: Tartu
Digital Transformation and Digital Ecosystem
Description: The aim of this module is to equip students with a holistic understanding of the digital era, encompassing its historical roots, contemporary challenges, legal frameworks, workforce dynamics, and ethical considerations, in order to navigate and contribute to the evolving digital landscape effectively.
Module topics: 1. What to learn from the Industrial revolutions.2. Digital Transformation and Digital Ecosystem: Definitions and Components; Digital terrain and Technological Environment; Recent Technological Breakthroughs and Advancements the Role of AI; Digital Trends and Innovations (NLP). 3. Digital Workforce: Digital Job Trends, new Skill Requirements, Digital Professions, AI’s Influence on Digital Professions and Employment Landscape; Working virtually; AI as a digital worker; Human-AI Collaboration; Future of Work. 4. Laws and Regulations on the Digital Landscape: Europe vs U.S.: Regulations in the Technological Environment; Role of International Organizations in the Digital Landscape; Global Standards and Frameworks (EU AI whitepaper, US, UK). 5. Challenges and Opportunities in the Digital Economy: Digitalization challenges, coping with risks; Balancing Rights and Innovation. 6. Ethics and Responsibility and Sustainability in the Digital Era: Ethics in the Technological Environment; Ethical AI Practices in a Global Context; Digital perspective of sustainable development goals (SDG); Sustainable Digital Practices.
Tüüp: Efrei summer school module
Maht: 24 ak.t.
Tellija: EFREI Engineering School of Digital Technologies (France)
Sihtrühm: prantsuse bakalaureuse tudengid (IT)
Grupi suurus: 22
Toimus: 29.04-07.06.2024 (ka praegu plaanis)
Toimumiskoht: Tallinn
Tehisintellekti alused
Lühikirjeldus: Kursuse eesmärk on pakkuda sissejuhatus tehisintellekti (AI) ja selle rakendustesse erinevates valdkondades. Õppurid õpivad tehisintellekti põhitõdesid, sealhulgas saavad ülevaate masinõppest, süvaõppest, närvivõrkudest ja loomuliku keele töötlemisest. Kursusel käsitletakse ka tehisintellektiga seotud eetilisi kaalutlusi ja selle mõju ühiskonnale.
Kursuse sisu: Sissejuhatus tehisintellekti (Artificial Intelligence): Tehisintellekti määratlus; Tehisintellekti rakendused erinevates valdkondades; Tehisintellekti lühike ajalugu. 2. Masinõpe (Machine Learning): Masinõppe määratlus (machine learning); Masinõppe tüübid; Juhendatud õpe (supervised learning); Järelevalveta õpe (unsupervised learning); Stiimulõpe (reinforcement learning); Masinõppe rakendused. 3. Süvaõpe ja närvivõrgud (Deep Learning and Neural Networks): Süvaõppe määratlus (deep learning); Närvivõrkude tüübid (neural networks); Konvolutsionaalsed närvivõrgud (Convolutional neural networks); Korduvad närvivõrgud (Recurrent neural networks); Süvaõppe rakendused. 4. Loomulik keeletöötlus (NLP-Natural Language Processing): Loomuliku keele töötlus (NLP-natural language processing); NLP tehnikad; Meeleolu analüüs (sentiment analysis); Teksti klassifikatsioon (text classification); Vestlusrobotid (chatbots); NLP rakendused; AI vestlusagendid. 5. Inimkeskne tehisintellekt (Human centered AI): Tehisintellekti eetilised kaalutlused; Tehisintellekti kallutatus (AI bias); Tehisintellekti riskid; Privaatsusega seotud probleemid; Tehisintellekti mõju tööhõivele; Autonoomsed relvad
Tehisintellekti tulevik.
Maht: 35 ak.t.
Tellija: Taltechi valikaine Mustamäe riigigümnaasiumile
Sihtrühm: gümnaasiumiõpilased
Grupi suurus: 37
Toimus: 11.03-31.05.2024
Toimumiskoht: Tallinn
Tehisintellekti kasutamine jae- ja e-kaubanduses ning turunduses
Lühikirjeldus: Kursus käsitles tehisintellekti ja selle praktilisi rakendusi jaekaubanduses ja ekaubanduses, sh nendega seotud turundustegevustes ja klienditeeninduses. Kursus võimaldas mõista AI potentsiaali ja väljakutseid selles valdkonnas.
Kursuse teemad: 1. Sissejuhatus tehisintellekti ja jaekaubandusse: AI põhimõisted ja terminoloogia, Jaekaubanduse ülevaade ja väljakutsed, Mil moel muudab AI tulevikus jaekaubandust; 2. Masinõppe põhimõtted jaekaubanduses: AI meetodid jaekaubanduse aspektist, Õppimisprotsess ja mudeli hindamine; 3. Andmed, mida AI mudelid vajavad: Jaekaubanduse andmed, Andmete kvaliteet, Andmekogumismeetodid, Andmete puhastamine ja ettevalmistamine; 4. Soovitussüsteemid: Personaalturundus, Personaalne pakkumine ja hinnakujundus, Reklaamtekstid generatiivse AIga; 5. Isikupärastatud klienditeenindus: Personaalne klienditeenindus, Virtuaalsekretär, kirjarobot, Virtuaalassistent; 6. Ennustava analüütika kasutuskohad: Kliendianalüütika; Prognoosimine kliendigruppide ja üksikliendi tasemel, AI kasutamise optimieerimisülesannetes, n transpordis ja logistikas; 7. AI lahenduste hindamine ja tulemuste mõõtmine: Tõhususe mõõdikud AI rakendamisel, Hindamisraamistikud ja nende kasutamine; 8. AI riskid ja eetilised Aspektid: Andmete privaatsus ja turvalisus jaekaubanduses, Eetilised kaalutlused AI kasutamisel.
Maht: 40 ak.t.
Tellija: Haridus- ja teadusministeerium
Sihtrühm: ettevõtjad, ärispetsialistid
Grupi suurus: 44
Toimus: 10.09-10.10.2024
Toimumiskoht: Tallinn
Äriprotsesside tõhustamine tehisintellektiga
Lühikirjeldus: Kursuse eesmärkideks oli anda osalejatele sügavam arusaam äriprotsesside juhtimise põhimõtetest ja tehisintellekti rakendamise võimalustest nende tõhustamisel. Kursus keskendus äriprotsesside süstemaatilise kaardistamise, analüüsi ja hindamise oskuste arendamisele, integreerides samal ajal tehisintellekti meetodeid. Praktiliste oskuste kaudu saavad osalejad luua ja juhtida tehisintellekti mudeleid äriprotsesside automatiseerimisel ning optimeerimisel. Lisaks rõhutatati eetiliste ja õiguslike küsimuste mõistmist, andes osalejatele vajalikud teadmised nende aspektide arvestamiseks ja lahendamiseks organisatsiooni kontekstis.
Kursuse sisu: 1. Äriprotsesside juhtimine (BPM – business process management): BPM (Business Process Management) põhimõisted, Efektiivsete äriprotsesside olulisus organisatsioonis, Äriprotsesside optimeerimine; 2. AI toel juhitud äriprotsessid: AI rakendused äritegevuses, Erinevad masinõppe algoritmid ja nende rakendamine BPM-s, Tehisintellekti roll äriprotsesside tõhustamisel, AI integreerimine äriprotsesside juhtimisega; 3. Inimese-AI koostöö: Augmenteeritud töötaja, Efektiivne koostöö inimese ja AI vahel, Töötajate kaasamine ja motiveerimine uute süsteemidega töötama; 4. AI riistvara ja tarkvara, mida vaja äriprotsesside juhtimiseks: Protsesside automatiseerimise vahendid ja platvormid, Asjade internet (IoT), Pilvearvutused, Servaarvutused; 5. Projekti ettevalmistamine ettevõttes: Äriprotsesside kaardistamine ja analüüs, Ettevõtte oskusteabe transformeerimine andmeteks, Andmete kogumine ja analüüs äriprotsesside hindamiseks, Võimalike AI lahenduste selgitamine, Töövoogude mudeldamine; 6. Tehisintellekti rakendamine äriprotsessides: Automatiseeritud töövood, Reaalajas jälgimine BPM süsteemis , Tehisintellekti kasutamine protsesside reaalajas optimeerimisel, Reeglipõhine AI, Generatiivne AI, Hübriidsüsteemid; 7. Otsusetegemise protsess: Reaalajas otsuste tegemine, Inimene otsuse heakskiitvas rollis (human in the loop), Autonoomset otsustusvõimet valdavad süsteemid; 8. Eetilised kaalutlused AI lahenduste valikul ja ekspluatatsioonil: Eetilised dilemmad ja nende lahendamine, Kasutajate privaatsuse kaitsmine.
Maht: 40 ak.t.
Tellija: Haridus- ja teadusministeerium
Sihtrühm: ettevõtjad, ärispetsialistid
Grupi suurus: 45
Toimus: 29.10-28.11.2024
Toimumiskoht: Tallinn
Soovid teavitamist?
Osad kursused on avatud kõikidele soovijatele. Võid jätta oma emaili alloleval lingil, et Sind teavitada kui uutele kursustele registreerimine avatakse. PALUN MIND TEAVITADA KURSUSTEST